Światowy Zjazd Kaszubów … już po raz 21

Światowy Zjazd Kaszubów tym razem odbywał się w Chojnicach…Chònice- tam gdze Kaszëb kùńc… tak mawiają miejscowi, jednak dla mnie było zupełnie odwrotnie- to tu zaczęła się moja przygoda z XXI Światowym Zjazdem Kaszubów.

Nasza ekipa jechała na XXI Światowy Zjazd Kaszubów specjalnym pociągiem Transcassubia, który raz w roku zbiera wzdłuż linii kolejowej miejscowych- mieszkańców Kaszub i… wiezie ich na zjazd. Pomimo wczesnoporannej pory odjazdu (pociąg wyjechał z Redy o godzinie 5:10 rano a na miejscu miał być 10:20 przed południem) chętnych nie brakuje.

Powoli, wraz z mijaniem kolejnych miejscowości przybywa miejscowych i gości, którzy dołączają do toczącej się zabawy. W środku dobrze zorganizowane grupy lokalnego stowarzyszenia rozdają chleb ze smalcem i ogórkiem, a dla swoich także wódkę i bimberek. My, jako „ludność napływowa” początkowo nie cieszymy się odpowiednią konfidencją, aby dostąpić poczęstunku… ale na szczęście wkrótce i nam pozwolono przystąpić do wspólnej zabawy.

Chcemë le so wëpic! Na zdrowié!

Kulminacja „before party” ma miejsce na dworcu w Kościerzynie, gdzie pociąg ma ponad 30-minutowy postój. Rozochoceni niejednym już wypitym sznapsem, wszyscy wylegamy na peron a tam… śpiewy i tańce! A po śpiewach i tańcach oczywiście „idziemy na (jeszcze) jednego”!

Po dojechaniu na miejsce czeka nas „oficjałka”, czyli powitanie gości przez burmistrza Chojnic wprost na peronie- na szczęście niezbyt rozwlekłe, jako że zaczęło padać…
Potem przemarsz do bazyliki mniejszej na mszę, prowadzoną w języku kaszubskim. No a po mszy wszyscy wielką kupą walą przez miasto w pochodzie do parku, gdzie przewidziane są główne obchody.

Jeśliście ciekawi, jak było na obchodach, to obejrzyjcie relację wideo, znajdującą się na samym dole artykułu, do czego serdecznie zapraszam!

Zabawa była naprawdę przednia, mimo przelotnego deszczu… Jedyne czego mi żal, to fakt, iż nie mogłem zostać do samiutkiego końca występów. Niestety odjazd pociągu powrotnego zaplanowano dość wcześnie, bo już o 18:40 odjeżdżaliśmy w stronę Redy.

Do uzdrzeni Kaszëbë!

Poniżej zamieszczam tekst piosenki o Chojnicach, napisanej w języku kaszubskim z okazji obchodów XXI Światowego Zjazdu Kaszubów:

Światowy Zjazd Kaszubów

Ulotka z tekstem piosenki, czyli szybkie wprowadzenie do jęz. kaszubskiego 😉

© : Michał Gumowski – blog podróżniczy Dwa Ślady